Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
2018 Bay Bayan Tatto Dövme Modelleri2018 Bay Bayan Güncel Tatto Dövme Modelleri Sitesi 2018

Avrupa’da Aşı Karşıtlığı Endişe Verici Boyutlara Ulaştı

Belçika’daki Leuven ve Anvers üniversitelerinin yaptığı araştırmaya göre, aşı karşıtlığı sebebiyle boğmaca, kızamık ve difteri vaklarında belirgin bir artış gözleniyor. Aynı şekilde Hollanda’da özellikle dini inançları gereği aşıyı reddeden koyu Protestan kesim nedeniyle, çocuklar ve hamile kadınlar ciddi risk altında.

PROTESTANLAR ‘TANRININ İŞİNE KARIŞMAK’ DİYOR

Hollanda Halk Sağlığı Kurumu (RIVM) verilerine göre, ülkenin güney batısından, kuzey Doğusuna uzanan ve ‘İncil kuşağı’ adı verilen bölgelerde başta kızamık olmak üzere, aşı sayesinde önlenmesi oldukça kolay olan bir çok hastalık görülüyor.

‘Tanrı’nın işine karışmak’ olarak tanımladıkları aşıyı redden koyu Protestan topluluk nedeniyle, zaman zaman kızamık salgını nedeniyle ölümler meydana geliyor.

BASİT SORUNLAR AŞI OLMAYINCA ÖLÜME YOK AÇABİLİYOR

Uzmanlar kızamık, difteri ve boğmacanın aşıyla çok kolay önlenebildiğini vurguluyor. Ancak aşı olmadığı takdirde bu hastalıklar uzun süre hastanede kalmaya ve geri dönüşü olmayan ciddi yan etkilere neden olabiliyor. Hatta zaman zaman ölüme bile yol açabiliyor.

215 BİN VAKANIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİRDİ

Aşı karşıtlığı sadece Hollanda ve Belçika’da değil, bütün Avrupa genelinde ciddi bir sorun.

Belçika’da yayımlanan de Standard gazetesine göre, 2008-2015 yılları arasında Avrupa’da sadece aşıyla önlenebilecek 215 bin vaka ortaya çıktı.

Sadece bir aşıyla birçok sağlık sorunun önlenebileceğini belirten Belçikalı uzmanlar, sosyal olarak dezavantajlı gruplar ile gençler ve hamile kadınlar için ek çaba gösterilmesini öneriyor.

SOSYAL MEDYA SUÇLU

Yapılan araştırmalara göre, özellikle sosyal medya ile birlikte hız kazanan güvenilirlikten yoksun haberler, aşı karşıtlığının artmasında ciddi bir rol oynuyor. Avrupa Parlamentosu (AP) da giderek artan bu sorunu öncelikli gündem maddeleri arasına aldı.

AP’nin Perşembe günü aşı karşıtlığı ile etkin bir şekilde mücadele edilmesini kararlaştırdı. Parlamento, üye ülkelere ve Avrupa Birliği (AB) yönetimine aşı konusundaki asılsız bilgilerle mücadele çağrısı yaptı.

AŞI FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DA SORUNUN PARÇASI

AP’ye göre, aşılara karşı güvenin giderek azalması, dünya çapında bir sorun.

Bunun nedenlerinden biri, medyadaki sansasyonel ve güvenilirliği olmayan yanıltıcı haberler. Parlamento, AB Komisyonu’nu bu konuda mücadele etmeye çağırdı.

Aşı karşıtlığının artışındaki tek sorun sahte haberler değil. Aşı fiyatları da ciddi bir etken. AP’ye sunulan bir rapora göre, bir çocuk için tam bir aşı paketinin fiyatı 2001 ile 2014 arasında 68 kat arttı. Bu da düşük ve orta gelirli ülkeleri ciddi biçimde olumsuz etkiliyor.

Parlamento, bu ülkelerde aşılara erişimin kolaylaştırılmasını istiyor.

GÖÇMENLERİN DE TARANMASI GEREKİYOR

Ayrıca AB ülkelerine gelen göçmen ve sığınmacıların aşı taramasından geçirilmesi de, AP tarafından alınan kararlardan biri.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre de, dünya çapında, yetersiz aşılanmış veya hiç aşılanmamış 19 milyon çocuk var.

Örgüt, ‘Birbirimizi koruyalım’ sloganıyla yeni bir aşı kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı, aşılama konusunda herkesi sorumluluk almaya davet etmek.

Bir önceki yazımız olan Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Benzersiz Çözüm! başlıklı makalemizde Afrika, Ağrı ve Almanya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

alexa düşürme yöntemleri
evden eve taşıma, evden eve nakliyat gaziantep, evden eve taşımacılık gaziantep, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık