yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Sahipsiz hayvanların ‘kabul edilemez sayısı’ uzmanları da korkutuyor

– Türk Veteriner Tabipleri Birliği Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, Türkiye’deki sahipsiz hayvanların sayısının şu andaki kabul edilebilir ve başa çıkılabilir olmaktan çıktığını söyledi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikle “sokak hayvanı” yerine “sahipsiz hayvan” kavramının kullanılması gerektiğini belirtti.

Bu coğrafyada insanların her vakit sokak ve mahallelerinde hayvan beslediğini vurgulayan Arslan, “Ancak şu andaki sayı artık kabul edilebilir ve başa çıkılabilir olmaktan çıktı. Bu durum yalnızca beşerler için değil, hayvanlar için de sorun. Trafik kazaları, hastalık ve açlık nedeniyle vefatlar, hayvan refahına da karşıt bir durum. Yani bu sorunu hayvanseverlik ya da hayvan sevmemek üzere hislerden çıkarmalı, daha akılcı ve bilimsel yaklaşmalıyız. ” diye konuştu.

Birçok tarafı olan bu sorunun tahlilinin de kısa vadede çok kolay olmadığını aktardan Arslan, “Popülasyon giderek arttığı için tahlili de giderek karmaşık ve uzun periyodik projeleri gerektiriyor. Dünyada bu sorunu çözmüş olan ülkelere baktığımızda ya çok uzun soluklu uygulamalar yapıyorlar ya da uygulanması bizde mümkün olmayan çok radikal kararlar alıyorlar.” tabirlerini kullandı.

– “Tahmini 8 milyon sahipsiz hayvan bulunuyor”

Türkiye’de 9 Temmuz 2021’de revize edilen Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun tam olarak uygulanması durumunda orta vadede faydaları olabileceğini belirten Arslan, terk edilme engellenmedikçe, kaçak üretim, hayvan girişi ve satışı devam ettiği sürece tablonun giderek ağırlaşacağına dikkati çekti.

Bazı vilayet ve ilçe belediyelerinde yasal mecburilik olmasına karşın süreksiz bakımevi yahut barınak bulunmadığını, kimi belediyelerin ise hayvanseverlerin baskısıyla sorunu çözdüğünü tabir den Arslan, şunları kaydetti:

– ABD ve Avrupa’nın birçoklarında sokakta değil barınakta

Sahipsiz hayvanlar problemine ait çeşitli ülkelerde farklı uygulamalar bulunduğunu lisana getiren Arslan, Hindistan’da sahipsiz hayvanlarını öldürmenin cezasının 5 yıl mahpus olduğunu, 2017’de Tayvan’ın barınaklarda öldürülmeleri yasakladığını, ABD ve Avrupa’daki ülkelerin birçoklarında ise “sahipsiz” olarak tanımlanan hayvanların sokakta değil, barınaklarda tutulduğunu aktardı.

Barınaklarda tutulan hayvanlara kimi ülkelerde 15 gün-2 ay, kimi ülkelerde ise 7 gün içinde sahiplendirilemezlerse ötanazi uygulandığına dikkati çeken Arslan, “Bu hayvanların oranı, yüzde 70-99 üzere bir aralıkta seyrediyor. ABD’de her yıl 3-4 milyon kedi ve köpek barınaklarda öldürülmektedir. Bunların 2,4 milyonunun (yüzde 80) sağlıklı, tedavi edilebilir ve konutta yaşamaya ahenk sağlayabilir nitelikte olduğu bildirilmektedir. Avrupa’da, örneğin Belçika’da her yıl 10 bin kedi öldürülüyor (sokakta yaşayan kedilerin 3’te 1’i). Fransa’da her yıl barınaklarda kedilerin yüzde 80’i (yaklaşık 30 bin) öldürülüyor.” dedi.

– “Ülkemiz daha insani metotlar uyguluyor”

Türk Veteriner Doktorlar Birliği Lideri Murat Arslan, Türkiye’de öbür ülkelerle kıyaslandığında daha insani bir usul uygulandığını, sahipsiz hayvanların kısırlaştırılıp kuduz için aşılandıktan sonra alındıkları yerlere bırakıldığını lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Yapılan çalışmalarda ötanazinin tahlil olamayacağı, bu uygulamada çoklukla insanlara yakın olanların yakalanabildiği, üreme yeteneği olan kontrolsüz hayvanlara yer açıldığı ve daha fazla üredikleri bildirilmektedir. Sonuç olarak, sorunun tahlili kolay değildir. Başta merkezi hükümet olmak üzere lokal idareler, meslek örgütleri ve STK’lerin içinde olduğu uzun müddetli programlar uygulanarak, hayvan refahı ve sıhhati gözetilerek uygulamalar yapılmasına gereksinim vardır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Adana Demirspor, Teknik Yönetici Patrick Kluivert ile anlaştı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.