yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Üniversitelerde uzaktan ve ikinci öğretim harç fiyatları belirlendi

Yükseköğretim kurumlarında 2023-2024 akademik yılı için uzaktan ve ikinci öğretim fiyatları belirlendi. Eğitimlerine devam eden yahut yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden program müddetlerini aşmayanlar için bu yıl da öğrenci katkı hissesi alınmayacak.

“2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Hisseleri ve Tahsil Fiyatlarının Tespitine Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, yükseköğretim kurumlarının cari hizmet maliyetlerine birinci öğretim ile açık öğretimde devlet ve öğrenci tarafından yapılacak katkı hissesi meblağları ile ikinci ve uzaktan öğretim öğrencilerinin tahsil fiyatı meblağları açıklandı.

Buna nazaran, daha evvelki yıllarda olduğu üzere 2023-2024 akademik yılında da devlet üniversitelerinde eğitimlerine devam eden yahut yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden program müddetlerini aşmayanlar için öğrenci katkı hissesi alınmayacak. Bu öğrencilerden alınması gereken katkı hissesi fiyatları devlet tarafından karşılanacak.

2023-2024 eğitim-öğretim yılında devlet tarafından karşılanacak öğrenci katkı hissesi fiyatları yüzde 40 artırımlı olarak ödenecek.

– Şehit yakınları, gaziler ve yakınlarına tahsil fiyatı muafiyeti

Terörle Çaba Kanunu ve ilgili öbür mevzuat kapsamında vazifelerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin eş ve çocukları, maluller ile eş ve çocukları, gurur aylığı alanlar ile eş ve çocuklarından yaş, program mühleti ve kayıtlı olunan program sayısı sınırlaması olmaksızın öğrenci katkı hissesi ve tahsil fiyatı alınmayacak.

Bu düzenleme kapsamına giren lakin 2023-2024 akademik yılına ait kayıt yaptırma yahut kayıt yenileme sırasında ilgili dokümanları ibraz edemeyen öğrencilere, kelam konusu dokümanları ibraz ettiği tarihte bu akademik yıla ilişkin ödedikleri öğrenci katkı hissesi yahut tahsil fiyatları iade edilecek.

– Engelli öğrenciler

Ayrıca engelli olduğuna dair raporunu yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken tahsil fiyatı fiyatlarından, program mühleti ve kayıtlı olunan program sayısı sınırlaması olmaksızın engellilik oranı kadar indirim yapılacak.

Birinci öğretim ve açık öğretim programlarına devam eden yahut yeni kayıt yaptıran engelli öğrencilerden program mühleti ve kayıtlı olunan program sayısı sınırlaması olmaksızın öğrenci katkı hissesi alınmayacak.

Engelli olduğu halde 2023-2024 akademik yılına ait kayıt yaptırma yahut kayıt yenileme sırasında engelli olduğuna dair raporu ibraz edemeyen öğrencilere, ilgili belgeyi ibraz ettiği tarihte, bu akademik yıla ilişkin ödemiş oldukları tahsil fiyatlarından engellilik oranı kadar yapılacak indirim meblağı yahut öğrenci katkı hissesi fiyatı, ret ve iadeler kaleminden iade edilecek.

– Yurt dışından kabul edilecek öğrencilere “kardeş” indirimi

Kararda, yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden alınacak tahsil fiyatı fiyatları da belirlendi. Buna nazaran, yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları dahilinde kayıt yaptıracak öğrencilerden alınacak tahsil fiyatı, ilgisine nazaran karar ekindeki cetvellerde belirlenen öğrenci cari hizmet maliyetinin 2 katından az olmamak üzere yükseköğretim kurumlarınca belirlenecek.

6x90">

Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında kayıt yaptıracak yabancı asıllı öğrencilerin ailesi ve kendisi Türkiye’de ikamet müsaadesi almış olanlardan; tıpkı aileye mensup birden fazla öğrencinin devlet yükseköğretim kurumlarında eğitimine devam etmesi durumunda bu öğrenciler için belirlenen tahsil fiyatlarına, yüzde 25 oranından az olmamak üzere ilgili yükseköğretim kurumlarınca indirim yapılacak.

Yabancı lisanla öğretim yapan yükseköğretim programlarında tahsil fiyatı, 1,5 katı olarak alınacak.

Öğrencilerden, yeni kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı hissesi ve tahsil fiyatı dışında, açık öğretim ve uzaktan öğretim malzeme fiyatı hariç, her ne isim altında olursa olsun fiyat alınmayacak.

– Başarılı öğrencilerin tahsil fiyatı tutarları

Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları kısımda her bir devir için belirlenen minimum derslerden devir sonu prestijiyle yapılacak sıralamada birinci yüzde 10’a girme başarısı gösteren ikinci öğretim öğrencileri, bir sonraki devirde birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı hissesi kadar tahsil fiyatı ödeyecek.

– Tahsil fiyatının kullanılması

Öte yandan kararla, ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin tahsil fiyatlarına artış yapıldı. Kararın ekli tablolarında yer alan cari hizmet maliyetlerinin geçen yıla nazaran yüzde 63,72 oranında artması sebebiyle ikinci öğretim tahsil fiyatları de bu oranda artırıldı.

İkinci öğretimde alınacak tahsil fiyatlarının yüzde 10’u öğrencilerin başta beslenme olmak üzere barınma, sıhhat, spor, kültür ve öteki toplumsal hizmetlerinde kullanılacak. Kalan kısmı ise üniversite bütçesine dahil edilerek YÖK tarafından tespit edilen metot ve temellere nazaran kullanılacak.

Karar, 30 Haziran 2023 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün prestijiyle yürürlüğe girdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yargıtaydan 17 Aralık kumpas davasında kısmi onama kararı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.