Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
2018 Bay Bayan Tatto Dövme Modelleri2018 Bay Bayan Güncel Tatto Dövme Modelleri Sitesi 2018

Yale Üniversitesi Tarihinin En Popüler Dersi: ‘Mutluluk!’

‘Psikoloji ve İyi Yaşam’, o kadar sevilen bir ders ki, bahar sömestrinde okuldaki her dört öğrenciden biri bu derse yazıldı. Dersi veren psikoloji profesörü Laurie Santos’un dediğine göre 1701 yılında kurulan Yale Üniversitesi tarihinin en kalabalık sınıfı bu.

Peki insanları böylesine çeken şey ne? Santos’a göre üniversitelerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan mutsuzluktan kurtulmak için öğrencilerin keyif veren bir rahatlama bulmasına bilimin yardımcı olabilmesi umudu.

‘Öğrenciler okul tarihinde ilk kez bu kadar çok depresif ve bu kadar çok kaygılı olduklarını bildiriyorlar,’ diyor Santos.

‘Sosyal bilimler insanları nelerin mutlu ettiğine ve mutluluğa nasıl ulaşabileceklerine dair pek çok yeni içgörü geliştirdi. Öğrenciler bu içgörüleri, bilim temelli bir şekilde öğrenmek istiyorlar,’ diye devam ediyor Santos.

Santos’un dediğine göre mutluluk duyguları en çok sosyalleşmeyle, egzersizle, meditasyonla ve bol bol uykuyla besleniyor. ‘Para ve mal mülk, genellikle hayatın amaçları olarak görülüyor. Ama mutluluğa giden yol başka bir yoldan geçiyor,’ diyor Santos.

‘Çok mutlu insanlar başkalarıyla zaman geçiriyor, arkadaşlarıyla ve aileleriyle zaman geçirmeye öncelik veriyor, hatta garsonla bile sohbet etmeye zaman ayırıyorlar,’ diye anlatıyor Santos.

Santos, insanları hayatta yanlış hedeflerin peşinden gitmeye sürükleyen ‘yanlış istek’ psikolojisine dikkat çekiyor. ‘Yüksek maaş almak ya da o harika evi satın almak için gerçekten çok çalışırız. Ama bu şeyler bizi sandığımız kadar mutlu etmeyecektir.’

Derste verilen ödevler, daha fazla minnet duymak, iyilik yapmak ve sosyal bağları artırmak gibi konuları içeriyor. Aşırı talep yüzünden ders artık halka açık bir şekilde coursera.org sitesinden ücretsiz olarak verilmeye başladı.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/04/happiness-101-psychology-course-strikes-chord-with-yale-students

Bir önceki yazımız olan Göz Alerjisinden Korunmanın 6 Kuralı! başlıklı makalemizde Acıbadem, Acıbadem Hastanesi ve Bakırköy hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

alexa düşürme yöntemleri
evden eve taşıma, evden eve nakliyat gaziantep, evden eve taşımacılık gaziantep, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık