yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Kayıp Ziyan Fonu’na Ülkelerin Taahhüdü 600 Milyon Dolara Ulaştı

İklim krizinin giderek artan tesirlerinin gelişmekte olan ülkelerde yarattığı hasarı tazmin etmek için oluşturulan Kayıp Ziyan Fonu’na ülkelerin taahhüdü 600 milyon dolara ulaşırken, bu sayı birinci etapta fon için hedeflenen 100 milyar dolar büyüklüğün yüzde 1’ini dahi oluşturmuyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı (UNFCCC) 28. Taraflar Konferansı’nın (COP28) birinci günündeki müzakerelerde taraflar, Kayıp Ziyan Fonu’nun kurularak operasyonel hale getirilmesi ve fonun taban çizgisinin 2030 prestijiyle yıllık en az 100 milyar dolar olması konusunda anlaştı.

Anlaşmaya varılmasını takiben COP28’in mesken sahibi ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri fona 100 milyon dolar katkı sağlamayı taahhüt etti.

Almanya fona 100 milyon dolar, İngiltere 50,6 milyon dolar, ABD 17,5 milyon dolar ve Japonya 10 milyon dolar katkı sağlayacağını açıkladı.

COP28’in ikinci gününde İtalya Kayıp Ziyan Fonu’na 109 milyon dolar, Fransa 109 milyon dolar, İspanya 21,8 milyon dolar, Hollanda 16,3 milyon dolar, Kanada 11,8 milyon dolar ve Danimarka 25 milyon dolar taahhüt etti.

Avrupa Birliği ise fona 27,1 milyon dolar katkı sağlayacağını duyurdu.

Böylece, COP28 iklim müzakerelerinde mutabakat sağlanan birinci gündem unsuru olan Kayıp Ziyan Fonu’na ülkelerin taahhüdü 600 milyon doları buldu.

Gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin gereksinimi yıllık 400 milyar dolar

İklim krizinin meydana gelmesinde neredeyse hiç hissesi olmamasına karşın tesirlerinden en fazla etkilenen gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkeler, uzun yıllardır Kayıp Ziyan Fonu’nun kurulması ve iklim krizinin tesirlerinin yol açtığı ziyanlarının tazmin edilmesi için çaba veriyordu.

Fonun operasyonel hale getirilmesi konusunda muahedeye varılması ve ülkelerin taahhütleri değerli bir ilerleme olsa da, açıklanan taahhütler fonun 2030’da ulaşması hedeflenen en az 100 milyar dolarlık büyüklüğe ve bu ülkelerin yıllık yaklaşık 400 milyar dolar olduğu hesaplanan adaptasyon yatırımı gereksinimlerine nazaran hayli düşük kalıyor.

Öte yandan, global emisyonlarda tarihî hissesi en yüksek olan ülke ABD, Kayıp Ziyan Fonu’na sağlamayı taahhüt ettiği 17,5 milyon dolar nedeniyle tenkitlerin odağında yer alıyor.

Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki gelişmekte olan ülkeleri kapsayan Global Güney’de 2022’de iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıp ve ziyanlar 1,5 trilyon doları buldu. Global Güney ülkeleri iklim değişikliğinin tesirleri nedeniyle Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın yüzde 8,3’ünü kaybetti.

Kayıp Ziyan Fonu nasıl çalışacak?

UNFCCC’nin Kayıp ve Ziyan Fonu müzakerelerine ait metnine nazaran, Dünya Bankası dört yıllık bir mühlet için fonun süreksiz konut sahibi olacak.

6x90">

Fona katkı “gönüllülük aslına dayalı” olarak sağlanacak. Gelişmiş ülkelerden daha fazla katkı beklenirken, gelişmekte olan ülkelerin fona direkt erişimi olacak.

Fon, karar alma sistemi olan 26 üyeli bir heyet tarafından yönetilecek ve denetlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki COP28 Lideri Sultan Ahmed Al Jaber ile yaptığı görüntü konferans görüşmesinde Kayıp Ziyan Fonu için oluşturulacak 26 üyeli heyette Türkiye’nin de yer alması gerektiğini söylemişti.

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlar Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Cerit Mazlum, hususa ait değerlendirmesinde, Türkiye’nin Kayıp Ziyan Fonu heyetinin içinde yer almasının odaklanılması gereken bir husus olduğunu belirterek, “Kurulda yer almak, Türkiye’ye Paris Muahedesi’nin kurumlarında karar verecek bir pozisyon sağlar ve hasebiyle iklim müzakerelerinde Türkiye’nin durumunu güçlendirir. Türkiye’nin fona katkı sağlama yahut fondan yararlanmak yerine, bu karar verici yapıda çeşitli iklim kırılganlıkları olan bir ülke olarak tarafsız biçimde vazife alması ülkemiz açısından değerli bir adım olur.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bu yıl zeytin budama periyodu erken geldi, testere bilemeye talep çoğaldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.